Yurtdışı Dil Eğitimi Gözlemlerim | Kaplan Dil Okulları Hakkında

Bu yazım, İngilizce öğrenmenin bir başka boyutu olan yurtdışı dil eğitimi veya yurtdışı dil okulları (nasıl adlandırırsanız artık) üzerine olacak.  Kazanmış olduğum YLSY bursu kapsamında Liverpool’da Kaplan Dil Okullarına katıldım. Benim adıma harika bir tecrübeydi. İngilizcesi en az Pre-Intermediate seviye olanların yurtdışında dil eğitmi almasını kesinlikle önerebilirim. Eğer İngilizceniz başlangıç seviyesi ise Türkiye’de biraz altyapı attıktan sonra gelmeniz daha yararlı olacaktır. Boşu boşuna paranızı çar çur etmeyin. Özetle, harika tecrübeler ve arkadaşlıklar edindim. İngilizcem oldukça gelişerek döndüm. Gözlemlerimin umarım siz okuyucularıma da faydası olur. 

Yurtdışı Dil Eğitimi – İlk Gün

Öncelikle kursa başladığınız ilk gün İngilizce seviyenizi belirlemek ve sizi seviyenize uygun bir sınıfa yerleştirebilmek için sınava alıyorlar. Sınavın çoğunluğu bilgisayar üstünden gidiyor. Bu sınav Listening, Reading ve Writing bölümlerinden oluşuyor. Listening bölümünde kısa kısa ses kayıtları dinletiliyor ve sorular kolaydan zora doğru ilerliyor. Önce tek bir kişiye ait ses kaydı dinletilip ne söylediğini işaretlemeniz isterken ilerleyen bölümlerde konuşan kişi sayıları artıyor ve böyle listening seviyenizi ölçülmeye çalışılıyor.

Reading bölümünde ise yine kolaydan zora doğru gidecek şekilde önce soruya ait paragraflar veriliyor ve bu paragrafta verilmiş bilgilere dayanarak bir kaç soru soruluyor. Türk öğrenciler açısından en kolay bölüm diyebilirim. Writing bölümünde ise hatırladığım kadarıyla tek bir soru soruluyor ve  bu bölümü belirli bir sayıda kelime limiti ile tamamlamanız isteniyor. Tabi buradaki amaç yazma seviyeniz, cümleleriniz arasındaki geçişler, yazdıklarınızın tutarlılığını görmek v.b Sınav sonucunuz ertesi gün açıklanmasının ardından dil kursuna hangi amaçla (ielts, genel ingilizce, iş ingilizce v.s) katıldığını belirttikten sonra seviyenize ve amacınza uygun bir sınıfa yerleştiriliyorsunuz. Yerleştirme işlemleri bittikten sonra kurstaki görevliler size kısa bir şehir turu yaptırıyor. Tabi bu esnada  yavaş yavaş kurstaki öğrencilerle kaynaşma ve konuşma becerilerinizi geliştirme fırsatları da buluyorsunuz. Bu nedenle her bir dakikanızın altın değerinde olduğunu sakın unutmayın!

Kaplan Dil Okulları Genel Gözlemlerim

Sınıflar en fazla 15 öğrenci içeriyor ve U şeklinde dizayn edilmiş böylece yanınızdaki öğrencilerle sürekli iletişim halinde kalmanız amaçlamıyor. Sınıfların hepsinde akıllı tahta mevcut. Bu da derslerin oldukça pratik ve öğretici bir şekilde yürütülmesine olanak sağlıyor.

Derslerde kurs tamamen kendi yayınlarını kullanıyor. Gitmiş olduğunuz gün içinde derste size mutlaka listening, speaking ve bazende writing pratikleri yaptırılıyor. Yaptırılmazsa bile ödev olarak veriliyor. Benim bulunduğum dönemde hocaların %70 i native speaker yani safkan İngilizdi. Diğer hocalar arasında hatırladığım Polonyalı, Pakistanlı ve İspanyol hocalar vardı ama dil seviyeleri son derece kusursuz ve dil öğretme konusunda oldukça tecrübeliydiler. Tüm bunlar yurtdışı dil eğitimi almadan önce gideceğiniz dil okulunda dikkat etmeniz gereken en temel şeyler.

Genel olarak Kaplan dil okullarını, personel ve öğrenciye yaklaşım açısından yurtdışı dil eğitimi alabileceğiniz kurumsal firmalardan biri olduğunu söyleyebilirim. İstekli olmanız halinde İngilizcenizi geliştirebilmeniz için size her türlü ortam, envanter ve materyal sağlanıyor.

Olumlu-Olumsuz Yönler

Kesinlikle yaz sezonunda gitmenizi önermiyorum. Yazın akın akın Türk öğrenci bu kurslara katılım sağlıyor ve tahmin edersiniz ki belirli bir limitin üstünde Türk öğrenci ile karşılaştığınızda kendinizi dil öğrenme moduna sokamıyorsunuz. Ben Nisanda gidip Ağustosta dönmüştüm. Bence en uygun periyot Ocak-Haziran arası.

Eğer sırf IELTS, TOEFL veya PTE sınavlarından yeterli puan almak için gitmeyi düşünüyorsanız buna pekte gerek olmadığını düşünüyorum. Şöyle ki eğer İngilizceniz temel seviyesi ise paldır küldür İngiltere’de IELTS kursu almak sizi sudan çıkmış balığa döndürebilir. Bu nedenle Türkiye belli bir müddet İngilizce altyapınızı oluşturduktan sonra gelmenizi tavsiye ederim. Özetle, ben kısa bir süreliğine merak edip IELTS sınıflarına da katıldım ama pek beğenmedim açıkçası. Bana kalırsa IELTS için gelinmez. Türkiye’de de hazırlanıp çok rahat yeterli puan alabilirsiniz.

Gelmeden önce imkanınız varsa konaklayacak olduğunuz yeri kendiniz ayarlamaya çalışın. .Çünkü bu işi kursa bıraktığınızda araya sanırım kursun komisyonu da giriyor. Bu da konaklamaya ödeyeceğiniz miktarı boştan yere artırıyor. Bunun için bir sürü web sitesi (gumtree vb.) var. İngiltere’de paylaşımlı evler ve İngiliz ailelerin evinde misafir öğrenci olarak konaklamak oldukça yaygın. Bir evin bir odasını kiralayıp orada kalabilirsiniz veya apart tarzı yurtlarda da uygun fiyata kalabilirsiniz.  

En çok beğendiğim şeylerden bir tanesi Kaplan K+ tools sistemi. Kişisel cihazlarınız üzerinden de her an erişim sağlayabileceğiniz içerisinde bol bol alıştırma yapabileceğiniz ve müfredatınıza ilişkin konulara çalışabileceğiniz online İngilizce eğitim sistemi. Düzenli kullanmanız durumunda yararını görebilirsiniz. Cüzi bir miktar ödemeniz durumunda da kursunuz bittikten sonra da erişim sağlayabiliyorlar.

Bir diğer beğendiğim yönü ise kursun içerisinde bulunan çalışma alanları. Burada seviyenize uygun kitaplar okuyabilir, filmler izleyebilir veya bunları ödünç alabilirsiniz. Özellikle size ücretsiz Netflix üyeliği vermeleri de ayrı bir güzellik.

Son olarak kursun sosyal aktivite ekibine de yer vermem gerektiğini düşünüyorum. Hafta boyunca her gün büyük-küçük kurs dışında organizasyonlar (karaoke bar, halı saha maçları, İngiltere içi ve dışı geziler v.s) düzenleyerek sizi kursun sıkıcı ders/ödev havasından çıkartıyorlar. Bu etkinlikler sayesinde hem sosyalleşip arkadaş edinebilirsiniz hemde İngilizce konuşma/speaking becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Esen kalın!

Share

Mr. Forester

Doğa ile iç içe (işi gereği de olsa!), ölçekli maketler yapan, yakın tarih ve askeri havacılık konularıyla yakından ilgili, Allah'ın yarattığı sıradan, sade bir blogger.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir