YLSY üzerine aktif yazılar yazan bir diğer blogger – Büşra Kızık

Büşra Kızık,

İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden 2012 yılında mezun oldu. 2014 yılı YLSY bursiyeri bir akademisyen adayı. Yüksek lisans eğitimini University of Surrey ’de sosyal psikoloji alanında tamamladı. Şu sıralar Keele Üniversitesi’nde yine sosyal psikoloji alanında doktora eğitimine dolu dizgin devam ediyor.


Sanal alemde YLSY bursu üzerine yazılar yazmış olan birçok blog olsa da bunu aktif olarak sürdürebilen blog sayısı oldukça az. https://busrakizik.wordpress.com isimli blog 2016 yılından beri üretmiş olduğu içerikler ile bu duruma örnek olarak gösterilebilecek sayılı bloglardan birisi. Yazarın kendisi de oldukça yardımsever ve paylaşımcı bir ruha sahip. busrakizik.wordpress.com projesini daha yakından tanımak adına soracağımız sorulara geçecek olursak;


1- YLSY bursunu ilk nereden duydunuz? Başvuru süreciniz nasıl gelişti?

İstanbul Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra alanda çalışmaya başladım fakat yüksek öğrenim ve akademide ilerlemek hep aklımda ve hedeflerimin arasındaydı. Bundan dolayı ALES çalışıyordum bir yandan da Türkiye’deki yüksek lisans programlarını kovalıyordum. Sonra ALES puanım iyi gelince ortalamam da fena sayılmazdı, YLSY’i bir arkadaşımdan duydum ve neden olmasın dedim. Başvuru aşamasına gelene kadar Türkiye’de yüksek lisans eğitimine başlamıştım, hatta sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda memur olmuştum. Bursu kazandığımda 3 aylık memurdum ve memurluktan istifa ederek dil eğitimine başlamış oldum. Yani benim kendi sürecim biraz yoğun bir süreçti aslında.

2- busrakizik.wordpress.com kişisel blog sayfanızı açmaya ne zaman ve nasıl karar verdiniz? İngiltere’de doktora yapmaktan genel olarak memnun musunuz?

Bursiyer olduktan sonra, özellikle okul araştırmaları yaparken ya da süreçle ilgili bilgi ararken Türkçe kaynak bulmakta çok zorlandım. Sonra İngiltere’de yüksek lisans eğitimime başlayınca kendi kendime söz verdim ve dedim ki zamanında bulamadığım şeyleri ben yazmalıyım. Yani aslında yaşadığım süreçleri yazmak ve benim gibi bu yola çıkanlara ya da çıkmak isteyenlere faydalı içerikler üretmek istedim. Benim gibi birileri olup da YLSY sürecini internette araştırmak istediklerinde en azından kendi dillerinde ve kendileri gibi birinden bunları okuyabilsinler istedim. Yazmak bana da iyi gelen bir şey zaten. Bloğu açalı 4 yıl oldu, bu süreçte yazıların içerikleri de benim kendi gelişim sürecime paralel olarak değişti ve dönüştü diyebilirim.

İngiltere’de olmaktan çok memnunum. Özellikle yüksek lisansta her anlamda çok zorlanmama rağmen, kendi konfor alanımın dışında var olma çabamın getirisinin çok daha fazla olduğuna inanıyorum. Dolayısıyla dünyaya yeniden gelsem yine bu bursla İngiltere’ye gelmek ve burada okumak isterdim.

3- Türkiye de Psikoloji eğitimini yeterli buluyor musunuz?

Tabi bu soruya tam olarak yanıt verecek yeterlilikte değilim henüz fakat yine kendi deneyimlerime dayalı birkaç şey söyleyebilirim. Master eğitimim sırasında Surrey’deyken bir lisans dersi de almıştım ve oradaki lisans eğitimiyle kendiminkini karşılaştırma şansım olmuştu.
Bizim lisans eğitimimiz bilgi ve teorik alt yapı anlamında en az onlar kadar iyi, hatta biz daha çok şey öğreniyor olabiliriz lisans eğitimi sırasında. Fakat eleştirel düşünce ve bilgiyi yorumlama noktasında oradaki eğitimin farkı ortaya çıkıyor. Yani bizde bilgi çok ama yorumlayamıyoruz, orada bilgi daha az olsa da yorumlama ve bilgiyi diğer bilgilerle bağlantılandırma anlamında daha iyi bir eğitim sunuluyor diyebilirim. Bu konuyu çok önemli buluyorum ben de, hatta yakın zamanda bloğa yazmak istediğim konular arasında.

4- Şu an lisans eğitimi alan öğrencilere verebileceğiniz tavsiyeler nelerdir?

Aslında birkaç önemli ve temel adım var atılması gereken. Tabi ki herkesin süreci kendine özgü olacaktır ama ben şu an bir lisans öğrencisi olsam ilk yapacaklarım şunlar olurdu,

1- Okul ortalaması: Okul ortalamamı mümkün olduğunca yüksek tutmaya çalışırdım. Çünkü nereye başvuru yaparsam yapayım, ilk önce baktıkları şeylerden biri okul ortalaması. İyi okullar yüksek ortalama seviyor bu bir gerçek.

2- Staj: Mezun olmadan önce, yurt dışında staj yapabileceğim iyi okullar bulmak ve oralara gidebilmek için şartlarımı zorlardım. Ki bu staj eğitimi sayesinde orada tanışacağım hocalar, araştırmacılar hatta bazen öğrenciler sonraki hedeflerimi gerçekleştirebilmem için önemli.

3- Gönüllülük: Gönüllü çalışmalarda yer alırdım, özellikle alanımla ilgili gönüllü projeler üretmek, bu tür çalışmalar içinde olmak hem bana farklı bakış açıları kazandırır, hem de CV’me ekleyeceğim iyi deneyimlerden olurdu. Ayrıca buralarda edineceğim network de bana farklı kapılar açardı.

4-İngilizce: İngilizcemi ilerletirdim. Her gün gerçekleştireceğim İngilizce hedefler koyardım kendime. Yurt dışındaki üniversitelerin kabul için istedikleri IELTS, GRE gibi İngilizce sınavlarına şimdiden aşina olmaya başlardım ki zamanı geldiğinde daha kolay adapte olabileyim.

5-Burslar: 5- Yurt dışında okumama imkân sağlayacak bursları araştırır hatta bir listesini yapardım bunların. Hangi burs, hangi koşullar altında, hangi yeterlilikleri gerektiriyor hepsini sıralar, ona göre de bir hareket planı hazırlardım.

6-Danışma: Okulumda daha önce yurt dışında eğitim almış ya da yurt dışıyla bağlantılı hocalarım varsa onlarla şimdiden konuşur, önerilerini ve yönlendirmelerini dikkatle dinlerdim. Varsa networklerini nasıl değerlendirebileceğimi düşünmeye başlardım.

7- Hedef Belirleme: Eğitim almak istediğim ülkeleri -hatta mümkünse üniversiteleri- az çok belirler, oralarda Türk akademisyen ya da Türk öğrenci var mı bakar, varsa onları bir şekilde takibe başlardım. Çok şükür ki bugün sosyal medyadan bu takipleri çok rahat sağlayabilirsiniz.

8- Yöntem ve Eleştirel Düşünme: Son olarak araştırma yöntemleri ve eleştirel düşünme üzerine şimdiden okumalara başlardım. Çünkü Türk öğrencilerin dil dışında en çok zorlandığı iki temel mesele bunlar. Ne yapar ne eder, yöntem bilgimi arttırıp critical thinking nedir ne değildir aşina ederdim kendimi.

Büşra Kızık’ı takip edebileceğiniz diğer hesaplar:

Twitter: @busrakizikk
Linkedin: https://www.linkedin.com/in/b%C3%BC%C5%9Fra-k%C4%B1z%C4%B1k-a056b2138/
Facebook: https://www.facebook.com/busra.kizik
Instagram: https://www.instagram.com/busrakizikk/

Share

Mr. Forester

Doğa ile iç içe (işi gereği de olsa!), ölçekli maketler yapan, yakın tarih ve askeri havacılık konularıyla yakından ilgili, Allah'ın yarattığı sıradan, sade bir blogger.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir