YLSY Mülakat Aşaması: İnce Nüanslar | YLSY’li Yazar Anlatıyor

Aşama aşama ilerlediğimiz YLSY yazı serimizde daha önce YLSY Nedir? | MEB YLSY Bursu | YLSY’li Yazar Anlatıyor ve YLSY Başvuru Şartları | 1416’lı Olmak| YLSY Hakkında  yazılarımı yayınlamıştım. Bu yazımda ise YLSY Mülakat  sınavı aşamasına gelmiş bulunuyoruz. Bu talihli günümü atlatalı epey bir zaman oldu. Ancak yine de aklıma gelen tüm ince nüansları olabildiğince aktarmaya çalışacağım. Her yazımda olduğu gibi yine kronolojik bir biçimde gitmeye çalışacağım. Aynı zamanda en çok soru işaretlerinin olduğu bir bölümü konu edinmem dolayısı ile  konulu bu yazı biraz uzun bir yazı olacak gibi hissediyorum umarım sıkılmazsınız.

Mülakat Öncesi

Mülakatlar Ankara Beşevler Öğretmenevinde yapılıyor. Ben şahsen saç-sakal traşı olup takım elbise giymeyi tercih etmiştim. Oraya gittiğimde saçı sakalı birbirine karışmış insanlar da vardı şortlu gelen insanlar da vardı başarılı olabildiler mi bilmiyorum. Benim fikrime göre ilk etki her zaman önemlidir. Bu nedenle giyiminize ve kişisel bakımınıza mutlaka özen gösterin. İkinci önerim ise asla ve asla sınav saatinizi geçirmeyin. Dakik olun. Tabi bu arada yanınıza Aday Bilgi formunuzu da getirmeyi ve bilgileri eksiksiz doldurmayı unutmayın. Oraya yazacağınız her türlü bilgi ile içerde mutlaka yüzyüze gelecekseniz. Bu nedenle kesinlikle apışıp kalacağınız bilgiler yazmayın, 1.dakikadan golü yersiniz.

YLSY Mülakat Soruları

İçeri girdiğinizde muhtemelen 3 kişilik bir kurul sizi karşılayacak. Öncelikle içeri girdiğinz andan itibaren daima tebessüm etmeye, girişken olmaya ve sıcakkanlı durmaya çalışın. Zaten sınav kurulu da sizi rahatlatmak için elinden geleni yapacaktır, rahat olun. Ayrıca erkek adaylar için söylüyorum, içeri girerken ceketinizi mutlaka ilikleyin. Otur denilmeden löp diye oturmayın 🙂 bunlar küçük ama etkileyici ayrıntılardır.

Olası YLSY Sözlü Sınav Soruları


-Kendini kısaca tanıtır mısın ?
-Neden bu progroma başvurdun ?
-Hangi ülkeye gitmek istiyorsun? Neden?

gibi sorular size yüksek ihtimalle sorulacaktır. Bana da sorulmuştu. Bu nedenle mülakat öncesi bu sorulara mutlaka vermek üzere güzel, tutarlı ve mantıklı cevaplarınız hazır olsun. Benim gibi -Amerikaya gitmek istiyorum- demek üzere kendinizi hazırlamışken heycendan İngiltere’ye gitmek istiyorum dedikten sonra -Peki, neden? diye sorulduğunda İngilizceyi anavatanında daha iyi öğrenebileceğimi düşündüğüm için- diyerek saçmalamayın mesela. 🙂 Ben heycandan ülkeleri karıştırınca batırdığımı düşünmüştüm ama ilk saniyeler olması sebebi ile heycanıma verdiler ve olumsuz bir tepki ile karşılaşmamıştım.

Bu ısınma turlarından sonra başvurduğunuz alanla ile ilgili uzman/yetkili diğer kurul üyeleri alanınızla ilgili sorular sormaya başlıyorlar. Bana alanımla ilgili çok genel sorulan sorular da olmuştu çok spesifik sorular da sorulmuştu. Tabi bu durum kurulda yer alan kişilerin anlık psikolojilerine ve ruh hallerine göre değişebiecek bir durum. Bu aşamada bana sorulan alan sorularının hepsini cevapladım ve bu aşamada biraz da olsa özgüvenim yerine geldi. Bu arada yukarada da bahsettiğim gibi bir kaç soruda Aday bilgi formuna yazdığım şeylerden geldi. Bilmediğiniz soru elbette olabilir sakın paniğe kapılmayın. Şu an için anımsayamadım hocam gibi tatlı cümlelerle manevra yapp zaman kazanmaya çalışın. Kendi alanım adına konuşacak olursam mülakatı son derece verimli buldum sorulan sorular oldukça kaliteli ve seçiciydi. Öğrenci yeterliliğini ölçücü sorulardı.Mülakatın sonlarına doğru ise;

-Bizi oralarda gerçekten iyi temsil edebilecek misin?
-Başarabileceğini, sayfalarca İngilizce tez yazabileceğini düşünebiliyor musun? gibi bu programı ne kadar istediğinizi ölçücü sorular gelebilir. Bu gibi sorularda mutlaka göz temasınızı kaybetmeden ve klasik cümlelere girmeden bu bursu gerçekten istediğinizi ciddiyetle kendinizden emin bir şekilde belirtin. Yani isteğinizi ve arzunuzu kurula bir şekilde hissettirin.

Sonuç

Sınırlı süre içerisinde sorulan sorularla öğrencinin akademik çalışmalara yatkınlığı , arzu ve isteğinin ölçülmeye çaba gösterildiğini rahat bir şekilde söyleyebilirim. Önyargılarınızı, korkularınızı ve heycanınzı yatıştırmanız durumunda başarılı olmamak için hiçbir bir neden kalmıyor.Bir sonraki yazımızda ise Mülakat sonrası süreç, senet miktarları ve noter işlemlerini konu edinceğimiz yazı olan YLSY Kefil Olma Şartları: Noter Masrafları-Püf Noktalar  yayınıma buradan ulaşabilirsiniz.

Esen kalın!

*-NOT: Bilgilendirme amacıyla vermiş olduğum  bilgilerin bir kısmı güncel YLSY mevzuatı ile tutarlılık göstertmeyebilir. Zaman buldukça güncellemeler tarafımdan yapılmaktadır. YLSY eğitim programı her sene ilgili kurumlara bağlı olarak sürekli olarak güncellemekte ve gelişmektedir. Programa ilişkin en güncel verileri sürekli olarak https://yyegm.meb.gov.tr adresinden takip edebilirsiniz. Bu nedenle doğabilecek herhangi bir sorumluluğu kabul etmediğimi bildirmek isterim.

Share

Mr. Forester

Doğa ile iç içe (işi gereği de olsa!), ölçekli maketler yapan, yakın tarih ve askeri havacılık konularıyla yakından ilgili, Allah'ın yarattığı sıradan, sade bir blogger.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir