YLSY 2020 Kefil Olma Şartları: Noter Masrafları-Püf Noktalar

Gözünüz aydın! Mülakat sonuçları MEB REBUS üzerinden yayınlandı ve artık sizde 1416’lılar arasına katıldınız. Bu aşamadan sonra Milli Eğitim Bakanlığı sizlerden birtakım evraklar isteyecek. Vesikalık fotoğraflar, askerlik durum belgesi, ikametgah v.s v.s bunlar herkesin bildiği üzere akla gelebilecek en temel olanları. Ancak ben bu yazımın ana temasını noter ve senet sepet işlemleri üzerine oluşturacağım.

Daha önceki yazılarımda – #YLSY – 1 | Nedir bu YLSY? ve #YLSY – 2 | YLSY Mülakatları (1416’ya 1 Kala!) – belirttiğim üzere kazanmış olduğunuz burs kapsamında Bakanlık tüm eğitim süreciniz boyunca size gideceğiniz ülkeye göre binlerce dolarlık veya euroluk yatırım yapacak. En basitinden dil kursu ücretleri, ders materyalleri, master-doktora eğitim masrafları gibi bir çok gider Bakanlık tarafından karşılanacak. Ne için? İyi bir eğitim almanızı sağlayıp ülkemize daha iyi hizmet etmenizi sağlamak için. İşte tam bu nokta da devreye noter işlemleri giriyor. Çünkü malasef  gerek daha önce bu bursu kazanıp yurtdışına giden bazı öğrencilerin eğitimlerini tamamladıktan sonra yurda dönmemeleri gerek daha iyi iş imkanları veya teklifleri almaları gibi sebeplerden dolayı devlet sizden noter huzurunda bir senet düzenleterek yapmış olduğu yatırımların ilerde karşılığını alma durumunu garantiye almak istiyor. Çünkü yurtdışına gönderilen öğrenci sayısını düşündüğünüzde ortada dönen korkunç bir milli servet var. Örnek vermek gerekirse İngiltere’ye gönderilecek bir öğrencinin 2017 yılında sadece yüksek lisans için kefalet miktarı 40.000 sterlin, yüksek lisans+doktora miktarı ise 105.000 İngiliz sterlinidir. Yazının ekinde ilgili senet belgesi örneğini ve kefalet miktarlarını gösterir belgeyi bulabilirsiniz.

YLSY 2020 Kefil Olma Şartları

Eğitim sürecinde düşük bir olasılıkta olsa oluşabilecek  problemlerden bir tanesi ola ki eğitiminiz esnasında başarısız olup lisansüstü eğitiminizi tamamlayamamaktır. Bunun yanında eğitiminizi tamamlayıp görev talep etmemeniz gibi türü türlü sebeplerden dolayı (bknz; taahütname) Allah göstermesin tazminata düşer de ödeyemezsiniz diye sizden senedinize kefil olmak üzere 2 tane kefil isteniyor. Kefillik için de elbette bir takım şartlar var örneğin en az 1 yıllık devlet memuru olma bunlardan bir tanesi. Kefil bulma süreci ise genellikle zor bir süreçtir. Örneğin, emekli kişilerin kefil olamadığını, anne ve babanın da aynı anda kefil olamadığını ve anne-babanızdan birisinin emekli olduğunu düşünürsek ve sizin potansiyel kefil adaylarınız bu şartları taşıyorsa mevzuya 1-0 geride başlıyorsunuz.  Meblağlar ağır olduğu için çoğu eş-dost yan çizebilir. Bu nedenle benim önerim şimdiden şartları uyan 2 kişiyi gözünüze kestirmeniz ve ikna etmeye ufaktan başlamanız yönünde 🙂 YLSY kefil olma şartlarını gösteren ayrıntılı belgeyi de yazının ekinde bulabilirsiniz.

 

YLSY Noter İşlemleri

Noter işlemlerine gelecek olursak sizlere noter masraflarınızı azaltabileceğini düşündüğüm bir kaç püf noktası vereceğim çünkü bu işlemler, adayları  maddi-manevi olarak zorlayan işlemler silsilesi olduğunu söyleyebilirim. Noter işlemleri esnasında sadece yüksek lisans olarak senetlerini düzenletecek olan adayların masrafları noterden notere değişmekle beraber geçmiş yıllarda (2016) gördüğüm ve kendi senet masrafımı da göz önüne alarak baktığımda aşağı yukarı 300-500 TL arasında çıkması muhtemeldir. Senetlerini yüksek lisans ve doktora olarak düzenletecek adayların ise tahmini masrafları (2016 yılında) 700-1200 TL arası bandında değişkenlik gösterebilir. Bu aşamalar gerçekten çok ayrıntılı ve çetrefilli olduğundan her ayrıntıya girmem mümkün değil. Bu nedenle, aklınıza takılan bir şeyler  olursa mutlaka konu altına sorun, beraber yanıtlamaya çalışırız. 

 

Noter masraflarını azaltmanın yolları

Noter masraflarınızı azaltabileceğiniz birkaç püf noktasına gelecek olursak, birçok arkadaştan ve kendi senetlerimi düzenlettiğim noter yetkilisi tarafından duyduğum kadarıyla kefillerinizin BEKAR olması durumunda noter masraflarının daha az çıkacağı söyleniyor çünkü evli kefillerden bir de eşlerin rızasını gösterir bir yazı daha isteniyor. Bu da ekstra kağıt, ekstra mühür, damga v.s demek. Doğal olarak masrafları artırıyor. Yani kefilinizin bekar olması sizin yararınıza olur. Ayrıca senetlerinizi düzenletmeden önce noter noter gezin. En uygunu en ucuzu hangisi ise orayı seçin. Aynı zamanda senetlerin çıktısını alın ve notere gösterin ve tek tek örnekleri  ve doldrulması gereken yerleri işlemlere başmaladan önce anlatın. Çünkü noter huzurunda evrakların düzenlenmesi esnasında yapılacak harf ve kelime hataları senedinizin Bakanlık tarafından reddedilmesine yol açabilir bu da tüm işlemleri tekrar noterde yaptırmanıza neden olacağı için boştan yere 2 katı masraf edebilirsiniz. Kısacası evraklar noterde düzenlenirken çok dikkatli ve hassas olun. Ayrıca işlemlere başlamadan önce, noter yetkilisiyle konuşup evrakları düzenlerken en az sayıda kağıt kullanarak evrakları düzenlemesi yönünde bir ricada bulunun. Ne kadar az noter onaylı kağıt sizi o kadar masraftan kurtaracaktır.

 

Sanırım yazmış olduğum en uzun yazılardan birisi oldu ama o kadar ayrıntı var ki anlat anlat bitmiyor hala da anlatmadığım hiç giremediğim şeyler bile var. Umarım faydası dokunur.

Esen kalın!

Gerekli Belgeler (YLSY Kefil Şartları ve Taahütname)

*-EK2: YLSY Kefil Olma Şartıarlı ve Kefalet Miktarları için TIKLAYINIZ. 

 

*-EK3: Yüklenme Senedi ve Taahütame Örnek Belgesi için TIKLAYINIZ

*-NOT: Bilgilendirme amacıyla vermiş olduğum  bilgilerin bir kısmı güncel YLSY mevzuatı ile tutarlılık göstertmeyebilir. Zaman buldukça güncellemeler tarafımdan yapılmaktadır. YLSY eğitim programı her sene ilgili kurumlara bağlı olarak sürekli olarak güncellemekte ve gelişmektedir. Programa ilişkin en güncel verileri sürekli olarak https://yyegm.meb.gov.tr adresinden takip edebilirsiniz. Bu nedenle doğabilecek herhangi bir sorumluluğu kabul etmediğimi bildirmek isterim.

 
 
 

Share

Mr. Forester

Doğa ile iç içe (işi gereği de olsa!), ölçekli maketler yapan, yakın tarih ve askeri havacılık konularıyla yakından ilgili, Allah'ın yarattığı sıradan, sade bir blogger.

You may also like...

4 Responses

 1. Sümeyye T. dedi ki:

  Yurt icinde yüksek lisansımı tamamlamamişsam eğer doktoraya direk başvurabilir miyim yine de ?

 2. YLSY Bursiyerinin Günlüğü dedi ki:

  Kurumunuzun onay vermesi durumunda başvurabilirsiniz.

 3. yahya dedi ki:

  "Notere rica edin olabildiğince yazdırması gereken ifadeleri en az sayıda kağıt harcayarak yazdırtmaya özen göstersin. Ne kadar az noter onaylı kağıt sizi o kadar masraftan kurtaracaktır." diye belirtmişsiniz. Ancak anlamadım notere biz onaylatılması gereken çıktılarla(yüklenme kefalet senedi) gitmiyor muyuz zaten? Noter ekstra ne yazıp da çıkaracak anlamadım

 4. kpm dedi ki:

  Noterlerin kefillere yazdırdığı beyannameler uzun olabiliyor bu nedenle boş bir kağıda yazdırıyor bende öyle yapmıştı. Kefillerin el yazıları büyükse yine aynı durum yaşanabiliyor v.s v.s yyegm.gov.tr adresinden güncel belgeleri indirip notere götürün beraber inceleyin fiyat alın o yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir