YLSY Başvuru Şartları | 1416’lı Olmak| YLSY Hakkında

Evet belki fark ettiniz başlığımız da 4 haneli bir sayı (1416) var. Bu programın genellikle YLSY diye adlandırıldığını ve programın Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütüldüğünü bir önceki yazımda  #YLSY – 1 | Nedir bu YLSY? belirtmiştim. YLSY serimizin ikinci serisinde bir farkındalık oluşturmak istedim ve bu bursu kazanmanız durumunda haklarınız ve sorumluluklarınız açısından tabii olacağınız kanuna yani  -1929 yılında çıkarılmış olması dolayısı ile ismi biraz garip gelebilir- ”Ecnebi memleketlere gönderilecek talebeler hakkındaki kanuna” gönderme yapmak istedim. Evet, gözünüzü iyice kararttınız ve karar verdiniz başvuracaksınız. Peki öyleyse sevgili 1416’lı olmaya aday arkadaşlar, mülakata gidebilmek için YLSY başvuru şartları nelerdir, beraber göz atalım.

YLSY 2020 Başvuru Şartları


2020 yılında yapılan düzenleme ile  daha nitelikli adayların programa dahil olmalarını sağlamak için ALES puan barajı 75’e yükseltildi ve mülakata çağırılacak adayların ALES puanının %40’ı ve lisans mezuniyet notunun %20’si dikkate alınarak belirlenmeye başlayacağı yönünde bir duyuru yayınlandı. 

Bu aşamada adaylardan herhangi bir dil puanı istenmiyor. Ancak başvurabilmek için öncelikle ALES sınavından kılavuzda başvurmak istediğiniz program için belirtilen puan türünden en az 75 puan almış olmanız ve diploma notunuzun en az 2.50 olması gerekiyor.  Genellikle, sayısal bazlı bölümlerde SAY ve EA puan türlerinden hangisi yüksekse sistem onu baz alırken sözel ağırlıklı bölümlerde ise SOZ ve EA puan türlerinden hangisi yüksekse sistem yüksek olan puana göre sıralama yapar. Peki benim bölümüm ”x”, benim bölümüm ”y” ben ALES’ ten en az kaç almam lazım diyenler olacaktır. Yazının sonunda geçmiş yıllarda bölümünüzden mülakata çağrılan adayların minimum ve maksimum puanlarını gösterir ÖSYM tarafından yayınlamış belgelerin linkini bulabilirsiniz. Bu tabloya bakarak kaç puan almanız konusunda  tahmin yürütebilirsiniz.

ÖSYM tarafından mülakata çağrılan adayların açıklanmasının ardından Ankara Beşevler de bulunun Başkent Öğretmenevinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından mülakatlar gerçekleştirilir. Mülakatların tamamlanmasının ardından adayların ALES puanlarının %40, mülakattan almış oldukları puanlarının %40 ve diploma notu puanlarının (100 üzerinden) %20 si alınarak YLSY tercih puanları hesaplanır. Burada köprüyü geçebilmeniz için bir diğer deyişle hangi kontenjana yerleşmişseniz o bölüm için tercihte bulunabilmeniz için  yukarda bahsetmiş olduğum 3 bölümden (ALES puanı, Mülakat puanı ve Diploma puanı) gelen puanlarınızın yüzdelerinin toplamlarının en az 70 olması gerekir. Bir örnek ile açıklayalım.

Olası Senaryo

Örneğin; Ahmet isimli aday Uçak Mühendisi ALES puanı 75 ve diploma notu da 100 üstünden 80 olsun. Uçak Mühendisliği alanından 5 kontenjan olduğunu farz edelim. Bu durumda mülakata 15 kişi çağırılacak. Ahmet mülakata girmiş ve mülakattan 75 almış olsun.  Bu durumda Ahmet’in YLSY tercih puanı, (75x40/100) + (75x40/100) + (80×20/100) = 80 olacaktır. Böylece Ahmet, Uçak Mühendisliğinden tercih yapmaya hak kazanacaktır. Ancak Ahmet’in ilk 5 kişinin arasına girebilme şansı doğal olarak diğer adayların puanlarına bağlıdır. Yani bu durumda her 70 puanı elde etmek sınavı kazandığınızı kesinlikle garanti etmemektedir. Amma anlattın birader! ne var bunda bu kadar diyenleriniz olabilir. Bu konu hakkında cidden çok soru soran olduğunu gördüğüm için ayrıntılı anlatma gereği duydum umarım açıklayıcı olmuştur.

Esen kalın!

YLSY serisinde bir sonraki yazımız mülakat günü deneyimlerimi içeren #3 – YLSY | YLSY Mülakat Aşaması: İnce Nüanslar  isimli yayınım olacak. 

Esen kalın!

2016-2017 YLSY Başvuru – En Düşük Mülakat Puanları

*-2016 Alan Bazında Mülakata Çağrılan En Düşük ve En Yüksek ALES Puanlarını gösterir tablo için TIKLAYINIZ.
*-2017 Alan Bazında Mülakata Çağrılan En Düşük ve En Yüksek ALES Puanlarını gösterir tablo için TIKLAYINIZ.
*-4 lük Sistemdeki Notların 100 lük Sistemdeki Karşılıkları için TIKLAYINIZ.

*-NOT: Bilgilendirme amacıyla vermiş olduğum  bilgilerin bir kısmı güncel YLSY mevzuatı ile tutarlılık göstertmeyebilir. Zaman buldukça güncellemeler tarafımdan yapılmaktadır. YLSY eğitim programı her sene ilgili kurumlara bağlı olarak sürekli olarak güncellemekte ve gelişmektedir. Programa ilişkin en güncel verileri sürekli olarak https://yyegm.meb.gov.tr adresinden takip edebilirsiniz. Bu nedenle doğabilecek herhangi bir sorumluluğu kabul etmediğimi bildirmek isterim.

Share

Mr. Forester

Doğa ile iç içe (işi gereği de olsa!), ölçekli maketler yapan, yakın tarih ve askeri havacılık konularıyla yakından ilgili, Allah'ın yarattığı sıradan, sade bir blogger.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir