10 Günde Schengen Vizesi Almak | Vize Başvurusu (RESİMLİ)

2018 Ağustos ayında planlamış olduğum 4 günlük Barcelona gezisine gitmeden önce Schengen vizesi almam gerekti. Başvuru süreci benim için oldukça stresli geçti, az kalsın başvuru belgelerimi teslim bile edemiyordum ki son dakika paçayı yırttık! Uzatmadan başvuru sürecimde edinmiş olduğum tecrübelere ve Schengen vizesi alabilmeniz için doldurmanız gereken vize başvuru formunun doldurulmasına geçelim.

İnce ayrıntılar ve 2020 Schengen vize ücreti

  • Öncelikle kullanım süresi, seyahatinizi planladığınız tarihler arasında geçerli olacak bir pasaporta ihtiyacınız olacak. 
  • Daha sonra İspanya vize işlemleri için yetkilendirilmiş kurum olan BLS International web sitesinde giriş yapmanız gerekli. 
  • Vize için gerekli olan evrakların listesine de buradan https://turkey.blsspainvisa.com/istanbul/turkish/pdf/tourism-turkish.pdf ulaşabilirsiniz. İstenen resimlerin biometric resim olacağını unutmayın.
  • Vize başvurusu malasef biz Türk vatandaşları için ücretli ve 71 dolar (Güncelleme 15.05.2020 89 USD)  
  • İstenen evrakları not ettikten sonra yine yukarıdaki menülerden Randevu Alma bölümünden ilgili alanları doldurarak randevu alıyoruz. 

Formun nasıl doldurulması gerektiği konusuna gelecek olursak, resim üzerinde boşlukları doldurarak az çok anlatmaya çalıştım. Başvuru formunu buradan indirebilirsiniz.

  • Bilgiler tamamen kişisel tecrübelerime dayanarak turist vizesi başvuru sürecine ilişkin verilmiştir. Başvurunuz esnasında bunu göz önünde bulundurunuz. Bu nedenle vize alma sürecinde doğabilecek her türlü sorundan başvuranın kendisi sorumludur.

Çoğu alanda yapmanız gerekenler zaten az çok belli. Özellikle 2.sayfada hatasız doldurmanız çok dikkatli olmanız gereken bölümler oralara mutlaka dikkat edin. Başvuru formunu turist vizesi için doldurduğumu tekrar hatırmakta yarar var diye düşnüyorum.

Böylece ilk üç sayfayı doldurmuş olduk. En son (4.sayfa) sayfanın en altındaki kutucukları da doldurduysanız olay bitmiştir. Ben her şeyi kendim yaparak 10 günde vizemi aldım. Ben yine de bu süreçte herhangi bir seyahat firmasına danışmanızı öneriyorum.

Son olarak ilk kez Schengen vizesine başvuracaksınız bence İspanya değil de Fransayı tercih etmenizi tavsiye ederim. Çünkü İspanya bu konuda biraz kıl bir ülke. Tatil planlamam 5 günlüktü ve adamlar bildiğin 5 günlük vize verdiler. Ama Fransa’nın oldukça bonkör davrandığını birkaç arkadaşımdan gayet iyi biliyorum. Bu da kulağınıza küpe olsun.

Bol şans, iyi eğlenceler

Share

Mr. Forester

Doğa ile iç içe (işi gereği de olsa!), ölçekli maketler yapan, yakın tarih ve askeri havacılık konularıyla yakından ilgili, Allah'ın yarattığı sıradan, sade bir blogger.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir