Ryanair Bilet Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Merhaba dostlar! Bu yazımda Ryanair ile Liverpool-Barcelona gidiş-dönüş olmak üzere yapmış olduğum uçuşa dair gözlemlerimi aktaracağım. Öncelikle Ryanair’den kısaca bahsetmek gerekirse Ryanair İrlanda merkezli çoğunlukla Avrupa Birliği ülkeleri arasında uçuşlar gerçekleştiren bir hava yolu şirketi ve adını sıkça ucuz uçak bileti kampanyalarıyla duyurmuş olduğu bir firma. Sitelerine üye olarak yapmış oldukları kampanyalardan haberdar olabilir benim gibi İngiltere’den İspanya’ya 20 Euro ya  bilet bulabilirsiniz.

Ryanair Check-in işlemleri 

Uçuş öncesi biletinizi aldıktan sonra uçuşunuzdan 24 saat önce check-in yapmayı unutmayın! Çünkü  eğer Flexi Plus bilete sahip değilseniz bu işlemi havalimanında yaptırmak tam 55 Euro! Bu noktada mutlaka dikkat edilmesi gereken ince bir ayrıntı daha var. Eğer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysanız otomatikten Non-EU yani AB vatandaşı sınıfına gireceksiniz. Bundan dolayı mutlaka ama mutlaka check-in işlemini tamamladıktan sonra check-in yaptığınızı gösterir görüntünün çıktısını almayı ve hava alanında bu çıktıyı Ryanair görevlilerine onaylatmayı unutmayın. Aksi takdirde uçağa alınma noktasında sıkıntı çıkabilir. Tüm bunlara ek olarak koltuk seçiminin, ekstra bagaj getirmenin, uçakta yiyecek-içecek almanın ücrete tabi olduğunu tek tek açıklamaya gerek yok. https://www.ryanair.com/gb/en/useful-info/help-centre/fees bu link üstünden tüm bu hizmetlerin bedelini görebilirsiniz. Örneğin, benim uçuş tarihim öncesi 20 kg ek valiz hakkı için şirket benden ek olarak 6-7 Euro gibi  bir miktar talep etmişti ki aslında çok da fahiş bir fiyat değildi

Bagaj Hakkı

 Ryanair sunmuş olduğu ucuz uçak bileti seçenekleriyle beraber uçuş esnasında oturduğunuz koltuğunuz hariç hemen hemen her şeyin ekstra olarak tanımlandığı bir çok insan tarafından sinir bozucu bulunan bir şirket politikasında sahip. Ama bana kalırsa kısa süreli bir seyahat fırsatı için gayet ideal seçenekleri var. Öncelikle Super Economy sınıfından bir bilet satın almış iseniz bagaj konusunda dikkatli olmanız gerekiyor zira size bu bilet sınıfında size belirli sınırlar (35cm x 20cm x 20cm) çerçevesinde sadece 1 adet kişisel çanta getirme hakkı tanınıyor. Bu sırt çantası da olabilir veya bayanların kullanmış oldukları el çantası da olabilir. Bu konuda açıkçası ben çok tedirgin olmuştum çünkü benim sırt çantam standart bir sırt çantasıydı ancak yukarıda belirtilen ebatlara uymuyordu. Eğer böyle bir durum varsa bu nokta da çantanızın koltuğun altına sığacak ebatta olup olmadığına dikkat ediliyor. Ayrıca eğer uçuş öncesi görevliler isterse kişisel çantanızı aşağıdaki resimde görmüş olduğunuz zımbırtıya sığıp sığmadığını kontrol edebilirler. Eğer sığmazsa ek ücret ödemek zorunda kalıyorsunuz. Şans eseri benim seyahatimin ne Liverpool ayağında ne de Barcelona ayağında hiçbir görevli sırt çantamı kontrol etmedi ve hiçbir şey sormadı.   

Ryanair bagaj hakkı

Ayrıca şunu da belirtmek isterim ki super eco bileti olmasına rağmen hem sırt çantası hemde küçük el çantası olan bayan yolcular gördüm. Ancak uçuş öncesi herhangi bir engele takılmadılar.Fakat bu durum tamamen yer ekibinin inisiyatifinde olan bir durum olduğu için bu riski almak size kalmış bir durum.   

İyi uçuşlar!😊

Share

Mr. Forester

Doğa ile iç içe (işi gereği de olsa!), ölçekli maketler yapan, yakın tarih ve askeri havacılık konularıyla yakından ilgili, Allah'ın yarattığı sıradan, sade bir blogger.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir