YLSY Nedir? | MEB YLSY Bursu | YLSY’li Yazar Anlatıyor

Yurt dışında bir üniversitede lisans, yüksek lisans (master) veya doktora yapma hayalleri kuruyor ve hayallerinizi bir burs programı aracılığı ile gerçekleştirmek istiyorsanız şuanda tam aradığınız yerdesiniz! Çünkü %100 devlet destekli YLSY eğitim programı/projesi tüm hayallerinize cevap verebilecek nitelikte bir burs programı. 

YLSY nedir?

Açılımı Yurtdışına Gönderilecek Öğrencileri Seçme ve Yerleştirme Sınavı (YLSY) olan bu eğitim programı Milli Eğitim Bakanlığı öncülüğünde YÖK ve diğer kamu kuruluşlarının ortaklığında devlet destekli yürütülen bir projedir. Biraz daha derine inersek bu eğitim programının Cumhuriyetin ilk yıllarına hatta Osmanlı İmparatorluğunun Tanzimat dönemini yaşadığı döneme kadar mazisi vardır. (örn; Namık Kemal, Ahmet Rıza vs).  Sınavı kazananlara devlet-burslusu statüsü verilir ve tüm bu eğitim süreci içerisinde devlet burslusu öğrencilerin temel yaşam, eğitim, sağlık ve yol masrafları devlet tarafından karşılanır. Örnek vermek gerekirse İngiltere’de yüksek lisans veya doktora yapan devlet burslusu öğrencilere aylık yaşam giderleri için 1300 GBP (İngiliz sterlini) burs verilmektedir. Verilen burs miktarları (eğitim, yol, sağlık vb masrafları hariç) ülkeden ülkeye değişmektedir. Hangi ülkede ne kadar burs verildiğine dair bakanlık tarafından belirlenen yönergeye BURADAN ulaşabilirsiniz. 

2020 YLSY genel şartlar nelerdir?

-ALES’ten kılavuzda belirtilen puan türünde 75 puan almak
-Lisans diploma notunun en az 2.50 olması
-30 yaşından büyük olmamak

Özetle, dünyanın çeşitli ülkelerinde yeni insanlar ve kültürler tanırken dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim alacak ve eğitiminizi başarı ile tamamlamanız durumunda ülkenize hizmet etme şansına sahip olacaksınız. Evet, okuyunca çok güzel belki biraz da havalı geliyor demi? Ancak şunu da kesinlikle belirtmeliyim ki bu yol, hiç de kolay bir yol olmayacak. Eğitiminizin her aşamasında kendinizin ve iç dünyanızın en uç sınırlarını keşfedecek, benliğinizi sürekli bir sonra ki hedefe doğru zorlayacaksınız. YLSY yazı serimin ilerleyen yazınlarında (örneğin; Mülakat Aşaması: İnce Nüanslar veya Başvuru Şartları ve Belgeler) tüm süreci daha da ayrıntılı anlatacağım fakat heyecanınızın dinmesi için ve kafanızda beliren yüzlerce soruya (hangi sınav?, yaş sınırı? not ortalaması? vs. vs.) cevap bulabilmeniz için 2019 yılının başvuru kılavuzunu yazının sonuna ekliyor ve mülakatlarda size kılavuzdan da sorular gelebileceğini belirtmek istiyorum. Bu nedenle, kılavuzu baştan sona okumanızda son derece yarar var.

*- 2019 YLSY Başvuru Klavuzu için TIKLAYINIZ.

*-NOT! YLSY eğitim programı her sene ilgili kurumlara bağlı olarak sürekli olarak güncellemekte ve gelişmektedir. Bu nedenle programa ilişkin en güncel verileri sürekli olarak https://yyegm.meb.gov.tr adresinden takip edebilirsiniz. Yazıyı güncellediğim tarih itibari ile en güncel kılavuzu (2019) aşağıya bırakıyorum. Ancak son değişiklikler için ilgili web sitesinin duyurulaırnı takip ediniz. 

Share

Mr. Forester

Doğa ile iç içe (işi gereği de olsa!), ölçekli maketler yapan, yakın tarih ve askeri havacılık konularıyla yakından ilgili, Allah'ın yarattığı sıradan, sade bir blogger.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir