İyi Bir Literatür Taraması Nasıl Yapılır? | Popüler 5 Kaynak+1 Bonus

Yüksek lisans veya doktora teziniz de artık sona geldiniz ve literatür taraması yaparak bir noktadan başlamanız gerekiyor veya makale yazacaksınız araştırma yapacaksınız ama araştırma konunuz hakkında daha önce bilimsel düzeyde yazılmış kaynaklara nereden ulaşacağınız hakkında bir fikriniz yoksa bu içerik tam size göre. Şahsi olarak benimde hayatımın önemli parçaları olan bu 5 kaynak ile harika bir literatür taraması yapabilirsiniz.

1- Google Akademik

İyi bir literatür tarayıcısının en uğrak yerlerinden birisi Google’ın akademik arama motoru olarak bizlere sunduğu Google Scholar/Akademik isimli arama motorudur. Ekranın sol tarafında bulunan açılır menü ile oldukça kullanışlı filtreler (yıl, yazar v.b) ekleyerek literatür taramanıza başlayabilirsiniz.

2-Researchgate

Researchgate aslına bakarsanız Facebook’un akademik camiadaki muadilidir. Facebook platformundan tek farkı şıkıdım şıkıdım fotoğraflar/hikayeler yerine profilinizde yayınlanmış makalelerinizi veya yürütmekte olduğunuz projelerinizi paylaşıyor olmanız. Bünyesinde alanında ekol binlerce akademisyeni barındırması dolayısı ile benimde sıkça kullanmış olduğum bir kaynaktır. Aynı şekilde aklınıza takılan herhangi akademik bir konu hakkında Questions & Answer bölümünde sorular sorabilir ve alanında son derece donanımlı insanlar tarafından cevaplar alabilirsiniz.

3-YÖK Ulusal Tez Arama Merkezi

Dostlar bu platform bana göre tam bir akademik hazine cinsinden bir veri tabanı niteliğinde. Yüksek Öğretim Kurulunun son yıllarda ki dijitalleşme hamleleri doğrultusunda ulusal akademik çalışmalara ilişkin verileri sanal ortamda toplamaya başlamasının bir sonucu olarak ülkemizde yazılmış/yazılmakta olan yüksek lisans ve doktora düzeyindeki neredeyse tüm tezlere ulaşabileceğiniz bir platform. Literatür taraması yapmadan önce mutlaka ama mutlaka uğranılması gereken bir platform.

4- YÖK Akademik Arama

Yine YÖK’ün dijital çağa ayak uydurma hamlelerinden bir tanesi sonucu doğmuş sanal bir platform. Bu platformun YÖK Ulusal Tez Merkezinden farkı üniversitelerde görev alan akademisyenlerin isimlerini aratarak profillerine giriş sağlayıp kariyeri, yayınladığı makaleleri, ve projelerine ulaşılabilme imkanına sahip olması.

5- Dergipark Akademik

TÜBİTAK ULAKBİM çatısı altında, Türkiye’de yayınlanan akademik dergiler için elektronik ortamda barındırma ve editoryal süreç yönetimi hizmeti sunar. Ulusal indexli özgün dergilere ve makalelere ulaşabileceğiniz bir platformdur.Üye olup dergilere abone olmanız durumunda yeni sayının yayınlanması ile beraber e-posta bildirimi alabilir güncel literatürden anında haberdar olabilirsiniz. Elinizin altında bulunsun. Mutlaka lazım olabilecek cinsten bir kaynak.

6- (Bonus) İşe Yarar Makalelerin Kaynakçaları

Sonunda aradık taradık konumuz ile alakalı bir makale/tez havuzu oluştu. Asıl iş buradan sonra başlıyor aslında. Bunların hepsi okunacak. İlgili kısımlar not alınacak vs. vs. Ayrıca bazen bulmuş olduğum makalelerde alıntı yapılan bazı kaynaklarla ile karşılaşıyorum adeta ki yeme de yanında yat! Dolayısı ile literatür taraması yapıldıktan sonra bulmuş olduğunuz potansiyel makale ve tezlerin kaynakçalarını mutlaka incelemelisiniz. İncelediğinizde daha önce denk gelmediğiniz oldukta yararlı kaynaklara denk geleceksiniz.

Esen kalın!

***Sayfanın sonunda yer alan Abone ol bölümünden e-posta adresinizle e-bültenime abone olabilir yeni yazılarımdan e-posta bildirimi alarak anında haberdar olabilirsiniz.

Share

Mr. Forester

Doğa ile iç içe (işi gereği de olsa!), ölçekli maketler yapan, yakın tarih ve askeri havacılık konularıyla yakından ilgili, Allah'ın yarattığı sıradan, sade bir blogger.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir