İngilizce Öğreniyorum: 3 Temel Şey: Zaman Yönetimi

Uzun soluklu bir aradan sonra tekrardan merhaba! Aslında başlık IELTS Hazırlık üzerine ancak boş zamanlarında zamanını verimli kullanmak isteyen, İngilizce bilgisini geliştirmeye açık her vatandaş bu konudan istifade edebilir. Sizde boş zamanlarımda İngilizce öğreniyorum demek istiyorsanız bu içerik tam size göre!

1- İngilizce çocuk hikayeleri okuyun

Eğer İngilizce seviyenizi geliştirmek için bir kursa gidiyorsanız sadece kursa gidip gelmek kesinlikle yeterli değil. Emek olmadan yemek olmaz! Kendim de dahil olmak üzere bu gaflete düşmüştüm. Daha sonra ekstra çalışma yapmak için gayet yeterli zamanımın olduğunu fark ettim. Boş kalan vakitlerimde İngilizce hikaye kitapları okumaya başladım. Belki şuan bir çoğunuz bunu gereksiz olarak değerlendirebilir ama ben bildiğiniz Sinbad, Hazine Adası, Herkül gibi hikaye kitapları okuyarak bu sürece başladım. Kabul ediyorum bazen çok sıkıcı olsa da bitirene kadar bırakmadım. Her cümleyi okurken cümlelerin yapısını da incelerdim. Özne nerede, fiil nerede, hangi zaman kullanılmış gibi soruları hep içimden kendi kendime sorarak okumuştum. Şu an bu yaptığımı düşündüğümde boş zamanlarda İngilizce hikaye okumak bana sürekli gramer hatasız İngilizce cümleler okuma ve görme fırsatı verdiğinin farkına varıyorum. Bu da ilerleyen süreçte writing konusunda beni öne çıkarmıştı. Size ”Penquin Readers Level(Seviye) 1-2” serisini kesinlikle öneriyorum.

2- Radyo dinleyin

İngilizce öğrenmeye hevesli ve yeni başlamışsanız yapacağınız olmazsa olmazlardan birisi de sürekli olarak radyo veya podcast yayınlarını dinlemektir. Ben özellikle Ankara’nın -10 gören soğuk akşamlarında otobüs beklerken, otobüsteyken çok kez BBC podcast yayınları dinledim. İlk dinlemeye başladığınız zamanlarda hiç bir şey anlamayabilirsiniz. Takın kulaklığınızı dinleyin ama ben anlamıyorum diye pes etmeyin. Devam! Bıkmadan usanmadan devam! . Henüz Beginner seviye birisinden kimse İngilizce akıcı konuşmaları anlamasını beklemez zaten. Kulağınız İngilizceye alışsın, kelimelerin telaffuzuna alışsın rüyalarınızda da artık İngilizce konuşmaya başladığınızı görmeye başladıysanız doğru yoldasınız demektir 🙂

İngilizce alt yazılı videolar izleyin

Bu yöntem aslında olduka yaygınlaşmış durumda. Ancak ben bunu Türkçe altyazılı değil İngilizce altyazılı yapmanızı öneriyorum. Henüz bu yola yeni girmişsseniz bu yöntemi uygulamak için acele etmeyin. Yukarıda bahsettiğim ilk 2 metotla beraber boş zamanlarınızı En İyi İngilizce Öğrenme Uygulamaları: Top 9 yazısında verdiğim uygulamalar ile 3 ay boyunca düzenli olarak destekleyin. 3. ayın sonunda İngilizce altyazılı videolar (örn; TED üzerinden) izlemeye başlayabilirsiniz.

Farkındayım. Zor. Ama bu süreç kilitli bir kapı ise bunun tek anahtarı da istikrardır. İstikrarınızı bozmadığınız sürece 6 ayda geleceğiniz seviyeye gerçekten şaşıracağınıza eminim. Yeter ki istikrarınızı bozmayın.

Esen kalın!

Share

Mr. Forester

Doğa ile iç içe (işi gereği de olsa!), ölçekli maketler yapan, yakın tarih ve askeri havacılık konularıyla yakından ilgili, Allah'ın yarattığı sıradan, sade bir blogger.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir