IELTS Sınavı Hakkında | IELTS Hazırlık Rehberi | Tüm Gözlemlerim

Yurtdışında yüksek lisans veya doktora yapmak istiyorsanız hiç kuşkusuz yollarınız, PTE, CAE, TOEFL IELTS sınavı gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlardan herhangi biri ile bir noktada kesişecektir. YLSY (YLSY bursu tüm yazılarım) , Jean Monnet veya Fullbright gibi burs programlarına başvurmadan önce hiç şüphesiz herkesin daha doğrusu benim gibi daha önce İngilizce’nin yanından yöresinden geçmemiş insanların kafasında ki en büyük soru işareti ” Ben bu İngilizce engelini aşabilir miyim? ” olacaktır. Bu yazım aslında daha önce İngilizce ile en son Lise yıllarında haşır neşir olmuş bir kitleye yönelik. Yani lafın kısası -How are you? sorusuna elinizde yılların vazgeçilmezi -I am fine and you? klişesinden başka bir şey yok ise devam!

IELTS nedir ?

IELTS açılımı International English Language Testing System olan ülkemizde istisnaları olsa da uluslarası çapta geçerliliği olan İngilizce dil bilginizi ölçen bir sınav sistemidir. Bu yazımı özellikle yurtdışında eğitim almak isteyen bir kitleye yönelik yazdığım için direkt IELTS sınavının Academic modülünden bahsedeceğim.
IELTS Academic sınavı; listening, reading, writing ve speaking olmak üzere 4 bölümden oluşur. IELTS puanlama sistemi ise klasik 100′ lük sistemin aksine 0 ila 9 rakamları üzerinden yapılıyor (0 en düşük puan iken alabileceğiniz max puan 9’dur). Son bir kaç yıldır tercih etmeniz durumunda sınav bilgisayar üzerinden yapılabiliyor. Üniversteler genelde yüksek lisans eğitimi için 6.5 puan istiyorlar ama Oxford, Cambridge gibi üst düzey üniversiteler, 7.0 bandında puanlar da isteyebiliyor. Genellikle, 6.0 puan almanız durumunda da orta sıralarda yer alan (dünya sıralaması ilk 300-500 arasında olan) bir çok üniversiteden kabul alabiliyorsunuz. IELTS UKVI Academic sınavları 2016 yılında Ankara için bilindik lüks otellerde gerçekleştiriliyordu mesela ben Hilton da girmiştim. Sınava girerken üst araması yapılıyor ve içeriye kendi kalem, silgi v.s eşyalarınızı sokmanıza izin verilmiyor. Gerekli evraklar, içeride görevliler tarafından temin ediliyor. Ülkemizde IELTS sınavı resmi olarak IDP ve British Council isimli firmalar aracılığı ile düzenleniyor. IELTS sınav tarihleri veya başvuruları hakkında bu kuruluşlar ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

IELTS Academic ve IELTS UKVI Academic farkı

IELTS çatısı altında ise birkaç farklı sınav türü düzenlenmektedir. Bizler gibi akademik maksatla yurt dışında ki üniversitelerden kabul almayı amaç edinen kişilerin veya  Bilkent Üniversitesi gibi hazırlık programlarından muaf olmak isteyenlerin, IELTS sınavının Academic modülüne girmesi şart koşuluyor. Ancak burada bir noktaya değinmem gerekli bu da İngiltere de ki okullardan yüksek lisans veya doktora için kabul alacak adayların IELTS UKVI (United Kingdom VISA) sınavına girmesi gerektiğidir. Çünkü İngiltereden vize alabilmeniz için sınavınızın UKVI olması isteniyor. Biraz kafaların karıştığını hissediyorum.

Biraz daha açmak gerekirse, IELTS Academic ve IELTS UKVI Academic sınavları içerik olarak tamamen aynıdır. Aralarında ki farklar; UKVI adı altında düzenlenen sınavın tamamı kamera ile kayıt altınır, sınav yerleri Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığının onay verdiği bir sınav merkezleridir ve son olarak IELTS UKVI sınavının ücreti IELTS Academic sınavına göre daha tuzludur. Bu durum sadece İngiltereye gitmek isteyenleri ilgilendiren bir olay ancak  İngiltere de kabul almış olduğunuz üniversitenin, IELTS Academic sınavınızı kabul ediyorum ayriyeten IELTS UKVI sınavına girmenize gerek yok demesi durumunda ortada hiçbir sorun kalmıyor. Bu konuda bazı esneklikler mevcut. Profosyonel eğitim danışmanlığı firmalarına danışmanız halinde bu konuda hakkında daha iyi bilgi alabilirsiniz. 

IELTS Sınav Ücretleri 2020

IELTS Akademik (Yazılı ve yüz yüze) 1265 TL

IELTS Akademik (Bilgisayar üzerinden) 1265 TL

IELTS UKVI Academic 1450 TL

 
IELTS-sınavi
 

A) Listening Sınavı

Listening bölümü kendi içinde 4 bölümden ve her bölümde 10 soru olacak şekilde 40 sorudan oluşuyor. Bu bölümde adayın konuşmaları takip edebilme, konuyu anlayabilme gibi duyu becerileri ölçülüyor. Listening bölümünde sorular boşluk doldurma ve çoktan seçmeli şekilde geliyor.

İlk bölüm genellikle, diğer bölümlere nazaran daha kolay olmakla birlikte 2 kişi arasında geçen bir konuşmadan oluşuyor. Örneğin  ses kaydında bir müşteri yetkili birisini arıyor ve bir takım bilgiler alıyor. Bu esnada yetkili kişi de müşteriden ad-soyad, adres, telefon gibi bir takım bilgiler talep ediyor ve sizden bu bilgileri harf hatasız şekilde kağıda aktarmanız isteniyor.

2. bölümde genellikle bir şehir, müze veya kütüphane gibi bir mekanın tanıtımı yapılıyor. 

3. bölümde ise konuşmacıların sayısı artıyor ve konuşmalar biraz daha hızlı ve akıcı olmaya başlıyor. Örneğin, bir kaç öğrenci kendi arasında projelerini nasıl yürütmeleri gerektiği veya iş bölümünün nasıl olması gerektiğini tartışabiliyor. 

4. bölümde ise genellikle bir hoca veya uzman bir kişi bir konuda ders anlatıyor veya bilgiler aktarıyor. Örneğin, herhangi bir hayvanın özellikleri veya dünyada ki ekonomik gelişmelergibi. 23 soruyu doğru cevaplamanız durumunda Listenig bölümünden 6.0 puan alıyorsunuz. Sınav esnasında dinletilen ses kaydı ise sadece 1 kez dinletiliyor, tekrarı yok! İyi dinleyin 🙂 .

B) Reading Sınavı

Reading bölümü genelde Türk öğrencilerin eğitim sistemimizden kaynaklı en başarılı olduğu bölümdür . Reading için verilen süre 60 dakika ve bu bölüm 3 ayrı okuma parçasından oluşuyor. Her 3 parçanın konusu birbirinden farklı ve her parça ortalama 8-9 paragraftan oluşuyor. Reading bölümünde toplamda 40 soru bulunuyor ve sorular her bir bölüme 13+13+14 soru gelecek şekilde dağılıyor. Her bir parça için ortalama 20 dakikanız oluyor.

Reading bölümünde, doğru-yanlış, evet-hayır, boşluk doldurma, çoktan seçmeli ve buna bezner soru çeşitleri bulunuyor. Bu bölümden özellikle parçalarda geçen kilit kelimelerin eş anlamlılarını biliyorsanız çok güzel puanlar alabilirsiniz. Bunu da En İyi İngilizce Öğrenme Uygulamaları yazımda bahsettiğim uygulamaları kullanarak yapabilmeniz mümkün olacaktır. Yine aynı şekilde 23 soruyu doğru cevaplarsanız Reading ten 6.0 puan alıyorsunuz.

C) IELTS Wrting Sınavı

Writing bölümü, Task 1 ve Task 2 olmak üzere 2 bölümden oluşuyor ve 2 bölümü tamamlamanız için size verilen süre toplam 60 dakika. Task 1 bölümünde genellikle tekli veya birden fazla bar, çizgi veya dairesel grafikler verip bu grafiklerdeki trendleri yorumlamanız (arttı, azaldı, hızlıca düşüşe geçti v.b) isteniyor. Örneğin, Türkiye nüfusunun 1960-2000 yılları arsaında ki değişimi ve yanında da cinsiyetlere göre dağılımını gösteren iki farklı grafiği 20 dakikada (önerilen zaman) en az 150 kelime ile anlatmamız isteniyor. Genellikle, Task 1 bölümü daha kolay yazılır çünkü bu bölümde çoğu kelime sabittir; inrease, decrease, level up, down etc.

Task 2 bölümünde, soru çeşitleri biraz daha derinleşiyor ve tamamen yoruma dayalı sorularla karşılaşıyorsunuz. 40 dakika içerisinde (önerilen zaman) 250 kelimelik bir essay (kompozisyon) yazmanız isteniyor. Örnek vermek gerekirse;
-Sanatsal beceriler (müzik,dans) doğuştan mı gelir yoksa sonradan mı kazanılır? 
-Toplu ulaşımın avantajları-dezavantajları nelerdir?
gibi sorular sorulup sınırlı zaman içerisinde İngilizce dil bilginiz, kelime hazneniz ve essaylerinizim tutarlılığı gibi kriterler gözetilerek sınavınız değerlendiriliyor.

D) IELTS Speaking Sınavı

Benim gözlemime göre Türk öğrencilerinin en zayıf ve en özgüvensiz olduğu kısım burası. Speaking sınavı 3 bölümden oluşuyor. Gayet sessiz bir odada bir İngilizce bilgisi şüphesiz bir hoca (bazen yabancı da olabiliyor), size birebir sorular yöneltiyor ve ortalama 15 dk içerisinde sınav sona eriyor.

1. bölümde, kendinizi tanıtmanız, nerede yaşadığınız, öğrenci misiniz çalışıyor musunuz gibi temel sorular soruluyor.

2. bölümde, size bir konu veriliyor (en mutlu olduğun an, son zamanlarda okuduğun kitap hakkındaki düşüncelerin nelerdir gibi). Bu soruya bağlı olarak 4 tane de alt soru geliyor (kiminle beraberken mutlu oldun,ne zamandı, neredeydi, ne olmuştu gibisinden). Konuşmaya başlamadan önce gözetmen, size soruyu cevaplarken hatırlatıcı şeyler yazabilmeniz ve konuşma esnasında bu küçük notlarınıza bakabilmeniz için bir kağıt-kalem uzatıyor ve yazmak için 1 dakika veriyor. Süre dolduğunda konuşmaya başlıyorsunuz ve en az 2 dakika kesintisiz konuşmanız isteniyor.

3. bölümde ise 2. bölümde sormuş olduğu soru ile ilgili sorular geliyor. Bu bölümde ki sorular daha çok akademik formatta ve daha uzun oluyor. Online alış-veriş sence piyasayı etkiler mi? Neden? İnternet çocuklar için zararlı mıdır ? Neden ? 

Yorucu ve stretli aşamaların ardından sınav sona eriyor. Genellikle speaking bölümünde  soruları cevaplarken neden-sonuç kalıbına oturtup ve bir de örneklendirmek size çok iyi puanlar getirecektir. Ayrıca maddi durumunuz elveriyorsa veya burs bulup speaking yeteneklerinizi geliştirmek için yurtdışındaki dil okullarına katılmanızı önerebilirim. Benim Liverpool’da 5 aylık bir tecrübem olmuştu. Eksileri ve artıları ile edindiğim tecrübelerimi anlattığım yazı olan Yurtdışı Dil Eğitimi Deneyimim | Kaplan Dil Okulları Hakkında ‘ya göz atmanız bu seçimi yapmanızda size yardımcı olabilir.

ielts-hazirlik

Mr. Forester’dan tavsiyeler

Yeterli dil puanını alabilmek bu yolda atacağınız en büyük adımlardan sadece bir tanesi. Her şeyden önce sınavı kesinlikle gözünüzde büyütmeyin. Kendimden örnek vermek gerekirse tamamen düz lise İngilizce seviyesi ile başladığım süreçte 8. ayın sonunda IELTS sınavından 6.0 puan aldım ve İngilteredeki bir çok üniversiteden kabuller aldım. IELTS hazırlık sürecinizde bizzat kendimin de sürekli kullanmış olduğum ve tavsiye niteliğinde yazdığım En İyi İngilizce Öğrenme Uygulamaları ‘na buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca, IELTS hakkında ekşisözlükte bir çok yorum bulabilirsiniz (bknz; ielts – ekşisözlük) Son olarak, sizi cesaretlendirmesi adına aşğıya iki video bırakıyorum. Birisi yolun başındaki Mr. Forester. Bir diğeri sadece 8 ay sonra geldiğim seviye. 

Esen kalın!

 
IELTS Speaking Band 3

IELTS Speaking Band 6
Share

Mr. Forester

Doğa ile iç içe (işi gereği de olsa!), ölçekli maketler yapan, yakın tarih ve askeri havacılık konularıyla yakından ilgili, Allah'ın yarattığı sıradan, sade bir blogger.

You may also like...

9 Responses

 1. Unknown dedi ki:

  Kısa ve öz olmuş, güzel olmuş:) Okuduktan sonra açıkcası cesaretlendim.

 2. YLSY Bursiyerinin Günlüğü dedi ki:

  Teşekkürler. Cesaretlendirdiysek ne mutlu bize:) Normalde İngilizce cümleler terimler kullanmayı pek sevmem ama konumuz IELTS olunca ; Keep Calm and Study IELTS 😉

 3. Unknown dedi ki:

  Oncelikle bilgilendirdiginiz icin tesekkurler.İngilizce calismaya 3 ay önce karar verdim fakat kelime ezberlerken sürekli tekrardan farklı yaptığım pek bişey yok bu aşamada ki birine tunelin öbür tarafını görmüş biri olarak kelimeyi şu şekilde ezberle şunlari izle veya oku vb gibi tavsiyeleriniz varmı

 4. YLSY Bursiyerinin Günlüğü dedi ki:

  Merhaba İlkay;

  Kurs başlarında kelimeleri sürekli listeler halinde türçe anlamlarıyla beraber bizde ezberledik. Başlangıç için doğru yoldasın. Kurs boyunca verilen ödevlerle beraber ekstra olarak okumuş olduğum hikaye kitapları ve Facebookta kısa kısa BBC,CNN haberleri gibi şeyler okudukça öğrendiğim kelime sayısı arttı. Sonuç olarak, başlangıç için doğru yoldasın kelime öğrenmeye devam et. Kurs başladıktan sonra kısa kısa İngilizce hikayeler okumaya başla. Daha sonra yavaş yavaş görmüş olduğun her İngilizce metni oku bilmediğin sözcüğün anlamına bak. Her şey zamanla oturacak. Kendini İngilizceye ne kadar çok maruz bırakırsan öğrenme sürecin o kadar azalır. Ben harıl harıl çalıştım 9 ayda buraya kadar gelebildim. Ancak hala bilmediğim yüzlerce kelime var. Keep calm and study English 🙂

 5. Unknown dedi ki:

  Teşekkürler yanıtınız için

 6. Adsız dedi ki:

  Çok güzel açıklamışsınız..en güzel yeri de yanlış anlamayın, temel seviyeden başlamış olmanız..zaten dil geçmişiniz olup da bu yazıyı yazsaydınız beni etkilemedi..şimdi yüreklendim :))) sağolun..

 7. Unknown dedi ki:

  Kesinlikle mükemmel yazılar, bir sene geçmiş üzerinden fakat etkileyici. Bende bu sene denemeyi düşünüyorum sizinle iletişime geçmeyi çok isterim.

 8. kpm dedi ki:

  Merhaba Nazlıcan,

  Yoğunluğum sebebi ile uzun soluklu bir ara vermiştim. Aslında halen yoğunum ama stres atmak amaçlı arada bir bir şeyler yazmaya karar verdim. Olumlu düşüncelerin için teşekkür ediyorum hiç şüphesiz bana ilham olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir