En İyi İngilizce Öğrenme Uygulamaları: Top 9

App Store veya Google Play üzerinden indirebileceğiniz benimde kullanmış olduğum Top 9 En iyi İngilizce öğrenme uygulamalarımı sizler için derledim.

Listening ve Speaking Geliştirici Uygulamalar

1-BBC Radio:

Amerikan İngilizce ile İngiliz İngilizcesi arasındaki telaffuz farklılıkları dillere pelesenk olmuş bir durum. Bu nedenle İngiltere’ye gitmeyi planlayan ve dinleme (listening) becerilerini geliştirmek isteyenler için BBC Radio olmazsa olmazlardan. Daha önceki yazılarımda sıkça söylediğim gibi ilk zamanlar söylenenlerden hiç bir şey anlamayacaksınız ve bu sizin canınızı inanılmaz sıkacak! Sıkmasın! Sakın vazgeçmeyin! Evde bir iş yaparken veya bulaşık yıkarken dahi açık dursun. Kulağınız bol bol İngilizceye alışsın. Sürekli kendinizi İngilizceye maruz bırakın. Beyninize kulaklarınıza işkence edin açığı bu 🙂

2-NPR One:

Bu uygulama aracılığıyla Amerika bazlı radyo yayınlarını dinleyebilirsiniz. Yanılmıyorsam üye olmanız isteniyor. E-mail hesabınız aracılığıyla üyelik alıp bütün yayınları tam sürüm olarak dinleyebilirsiniz. Ben zaman zaman özellikle A.B.D nin başkanlık seçim sürecinde Washington Radio üzerinden Clinton ve Trump’ın kampanyalarını sıkça dinlemiştim. Niyeyse herifin İngilizcesi bana bir tatlı gelmişti. Yıl 2020 hala öyle!


3-TED ve TED Ed:

Aslında TED ve TED Ed uygulamalarını listenin başına yazmam gerekirdi. Bu uygulama İngilizceye hazırlık sürecinde olmazsa olmaz bir diğer uygulama. TED uygulamasına kayıt işlemini gerçekleştirdikten sonra ilgi alanlarınızı seçiyorsunuz. Ardından seçtiğiniz konu başlıklarına ilişkin Türkçe altyazı destekli videolar karşınıza çıkıyor. Tavsiyem İngilizce altyazılı dinlemeniz yönünde. Göreceksiniz zamanla cümle yapılarını, söylenenleri yavaş yavaş anlamaya başlayacaksınız. Unutmadan, TED videoları genelde 10-15 dakika aralığında oluyor. İlk zamanlar uzun ve sıkıcı gelebilir. Bu nedenle TED Education (maalesef uygulaması yok) tercih ediyordum. Video uzunlukları 3-5 dakika aralığında ve daha çok ”Bunları Biliyor Muydunuz?” temalı konulardan oluşuyor. Size kalmış.

En güzel özelliklerinden bir tanesi bölüm bölüm ayrılmış ses kayıtlarını indirip daha sonra internet bağlantınız olmasa bile dinleyip kaydın sonunda, konu ile ilgili sorulan soruları cevaplayabiliyorsunuz. Konuşulan İngilizce son derece temiz ve genel konular. Yine isterseniz konuşmaları yazılı olarak takip edebilirsiniz. Podcast falan deyince kafanız karışmasın İngilizce öğrenmeye başlayanlar için yapılmış radyo yayınlarını ses kaydı haline getirmişler, zaten konularda daha çok İngiltere’de yaşam üzerine (hastane, seyahat vb). Özellikle otobüs-metro yolculuklarına birebir!

Kelime Bilgisini Artırıcı Uygulamalar

5-Memrise

 Eğer İngilizce kelime haznenizi artırmak istiyorsanız bu uygulama bi başyapıt! Kesinlikle ama kesinlikle indirin ve telefonunuzun baş köşesinde bulunsun. Uygulamayı kurcalarsanız, Genel İngilizce, IELTS, YDS ve TOEFL için de harika paketlerin olduğunu fark edeceksiniz. Uygulamanın bana göre en güzel yanı ise arkadaşlarınızla takikleşiyor olabilmeniz ve kimlerin kelime tekrarlarını yaptığını, kimlerin haftalık/aylık kaç kelime ezberlediğini görebiliyorsanız. Bu da sizi ayrı gazlayabilir. :). Ayrıca bilgisayar üzerinden erişime açık olması da başka bir güzellik. Bazı arkadaşlarım bir ara öyle bir seriye bağlamıştı ki haftalık 1.000 kelime bitiriyordu.

IELTS’e hazırlanan adaylara önerim IELTS Cambridge Vocabulary for Turkish Students paketine derhal başlamanız. IELTS çıkan kelimelerin çoğuna şimdiden aşina olursunuz ve writingleriniz için çok ama çok faydalı. Paketin linkine buradan ulaşabilirsiniz. https://www.memrise.com/course/323769/ielts-cambridge-vocabulary-for-turkish-students/

6- YDS Kelime:

AKIN Dil tarafından yayınlanmış bu uygulama YDS sınavına yönelik olarak geliştirilmiş. Ancak özellikle kelime eşleştirme çalışmasıyla kelime bilgisine harika katkı veren bir uygulama. Bilmediğiniz kelime varsa ki olacaktır illa ki yukarıdaki boşluğa doğru kelimeyi sürüklediğinizde hemen Türkçe anlamını da veriyor.

Ayrıca IELTS’in Reading bölümünde kelimelerin eş anlamlarını bilmenin size çok iyi puanlar getirebileceğinden -IELTS Sınavı Tecrübem: IELTS Hazırlık Püf Noktalarıyazımda bahsetmiştim. Bu uygulama işte tam buna yönelik.

Kullandığım Sözlükler

7- Tureng:

Bana kalırsa sürekli İngilizce sözlükten yararlanmak yeni başlayan bir grup için çok çok zor. O nedenle ilk zamanlarda fazlasıyla işinizi görecektir. Uygulamanın çevrimiçi çalışması en büyük dezavantajı. İnternet paket sıkıntısı çekenlere Sesli Sözlük uygulamasını önerebilirim.

8- Dictionary – Meriam Webster:

İngilizce seviyeniz arttıkça zamanla İngilizce sözlük kullanmaya ihtiyacı duymaya başlıyorsunuz. Özellikle İngilizce bir sözcüğün anlamını ararken mantıksız çevirililer ile karşılaştığınız anlarda kelimeyi İngilizce sözcükte sorgulayıp cümle içerisindeki kullanımına bakmanız kaçınılmaz. İşte böylesi anlarda Meriam Webster işinizi oldukça görecektir.

9- Thesaurus Free:

Özellikle IELTS,, TOEFL ve PTE gibi akademik İngilizce sıınavlarına hazırlanan için bir başka yapıt. Bu tarz sınavların Writing kısımlarında sürekli aynı kelimeleri kullanmak puanınızı ciddi manada düşürür. Bu uygulama ile kullanmak istediğiniz sözcüğün eş anlamlılarını bulabilirsiniz. Ancak dikkatli olun! Bazen aradığınız kelimenin yakın anlamlısını verebilir.

Esen kalın!

Share

Mr. Forester

Doğa ile iç içe (işi gereği de olsa!), ölçekli maketler yapan, yakın tarih ve askeri havacılık konularıyla yakından ilgili, Allah'ın yarattığı sıradan, sade bir blogger.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir