Bedelli Askerlik Hakkında Gözlemlerim | Burdur 58. Piyade Eğtim Alayı

Herkese merhaba, bu yazıda  19 günde olsa Burdur 58. Piyade Er Eğitim Alayında tecrübe ettiğim bedelli askerlik sürecini sizlere özetle haftalık periyotlar halinde aktarmaya çalışacağım.

  • Bedelli Askerlik – I. Hafta

Burdur otogara indikten sonra otogarın karşısından kalkan belediye otobüslerine binerek çok rahat bir şekilde Burdur merkezine ulaşabiliyorsunuz. Ben öğlen saatlerinde kısa bir şehir turu ve kahvaltının ardından birliğe teslim olmak üzere yürümeye başladım. Yaklaşık 10 dk yürüyüşün ardından kışlanın kapısına saat 14.00 gibi ulaştım. Girer girmez bavulunuz X-ray cihazından geçiriliyor ve akıllı telefonunuz tespit edilirse birliğin karşısında yer alan emanet noktalarına teslim etmeniz isteniyor. Telefonunuzu emanete bırakmanız halinde kimliğinizle beraber askerlik dönüşü teslim alabiliyorsunuz. Emanet ücreti 25 liraydı. Ben akıllı telefon götürmemiştim tuşlu telefon götürmüştüm. Askerlik sonrası emanet noktalarından telefonlarını alan arkadaşlarım bir problem çıkmamıştı.
Daha sonra kayıt işlemlerine başlamak üzere nizamiyeden içeriye giriyorsunuz. İlk masada katılacağınız bölük ve taburunuz size bildiriliyor. Bu numaraları unutmayın çünkü gün içinde sürekli şu tabur şu bölük askerleri gelsin diyen çavuşlar etrafta dolaşacak. O nedenle bölük ve tabur numaralarınız önemli. Bölük ve tabur numaralarınız belirlendikten sonra içerde bekleme alanında beklemeye alıyorlar. Biraz sayı birikince size Er kayıt işlemlerinin yapılacağı binaya gidiyorsunuz. Burada kaydınız, bilgileriniz, fotoğraf çekiminiz, sigorta işlemleriniz vs. yapılıyor. Ardından sağlık işlemlerini halletmek üzere revire doğru çavuşlarınız nezaretinde gönderiliyorsunuz:Burada boy-kilo ölçümü, herhangi bir durum, kullandığınız ilaç vs gibi sorular sorular soruluyor. Ardından yaş durumunuza göre tetanos ve kızamık aşısı olmak üzere 1 veya 2 aşı yapılıyor ve revir safhası da tamamlanmış oluyor. Daha sonra giyinme işlemlerini halletmek üzere çavuşlarınız eşliğinde depolara doğru gidiyorsunuz.

Sağ tarafta istasyon istasyon dizilmiş askerler elinize kamuflajlarınızı veriyor. Size bir bakışta bedeninizi zaten anlıyorlar. Bot numaranıza göre botunuzu alıyorsunuz. Ben günlük hayatta 43 numara giymeme rağmen 42 numara bot aldım ve ayağıma yine de azcık büyük oldu. Bot alacağınız zaman hemen bir adedini giyip büyüklüğüne bakın ve zaman kaybetmeden hemen değiştirin. Yoksa bir daha imkan bulamayabilirsiniz. Ben önce 44 denedim 43 kalmadığı için 42 istedim dener denemez ve 42 ile değiştirdim. Elbiselere ek olarak bir takım malzemeler veriliyor havlu, pijamalık vs. Elbiseleri alır almaz hemen giyinmeye başlıyorsunuz. Giyinme işlemlerinin bitmesiyle beraber sizi koğuşlar bölgesine götürüyorlar.
Yatakhane binanıza geldiğinizde yatağınız, dolabınız, ve manga numaranız belli oluyor. İlk günler manga numaranız sürekli soruluyor bazı işlemler için elinize veya bir kağıda yazın. İnsan hemen sahiplenemiyor çünkü. Koğuşlar 32 kişilikti. Dolaplar oldukça küçük. Ekstra sivil eşya koyarsanız mümkün değil sığmaz. Sadece kullanacağınız malzemeleri dolabınıza koyun ve geri kalan her şeyi getirdiğiniz çantanıza/bavulunuza atın bavul deposuna teslim edin. Hafta içi her gün belli saatler aralığında bavulunuzu alabiliyorsunuz dert etmeyin.
Hafta içi kalk saati genelde 06.00 içtima saat 07.00 de oluyor. İlk 1-2 gün böyle kayıttı aşı işlemleriydi vs geçiyor. Daha sonra tüm bölüğün katılması eşyalarını almasının ardından temel eğitimlere geçiliyor. Rahat, hazır ol, esas duruş, sağa-sola dön, selam dur vs. Gün içinde sık sık içtima oluyor. Bu saatlere dikkat edin dakik olmaya özen gösterin. Akşam 22.00 de yat saati oluyor genelde. Tüm ışıkların ve herkesin yatağında olması gereken saat. Cumartesi günleri öğlen yemeğine kadar spor faaliyeti oluyor. Ama çok yorucu bir şey değil. Bir takım jimnastik hareketleri (bknz; ordu-jimnastik hareketleri) bunlar. Koşu vs. bizde olmadı. Ağır dert edecek bir şey yok. Sadece anın tadını çıkarmaya çalışın zevk almaya çalışın bu da bir tecrübedir anıdır nihayetinde komando eğitimi almıyoruz, almayacaksınız.
  • II. HAFTA

İlk haftanın şokunu ve heyecanını atlatmanın ardından ikinci haftaya silah eğitimiyle hızlı bir giriş yapılıyor. Hafta içi sürekli G-3 piyade tüfeğinin tanımı, sökülüp takılması, nişan alma, nefes tutma, tetik ezme, tetik düşürme, atış güvenliği, atış provası, atış komutları, üç köşe teşkil gibi eğitimleri sürekli tekrar ederek sizleri cuma günü yapılacak olan atışlara hazırlıyorlar. Bana soracak olursanız en zevkli ve çabuk geçen hafta ikinci haftaydı. Cuma gününe kadar eğitimleri sürekli tekrar ettikten sonra Cuma atış sahasında atışlar başlıyor. Silah teper diye çok korkmayın. Komutanlar son derece açıklayıcı ve güzel bir şekilde nasıl tutmanız gerektiğini en ince ayrıntısına kadar defalarca tekrar edecek sakin ve açıklayıcı bir şekilde anlatıyorlar. 3 atış yapacaksınız. Heyecana kapılıp hemen hepsini atmayın. Yavaş ve kontrollü atışlar yapın. Atışlarda başarılı olan askerlere komutan takdirname vermişti. Bu haftada böyle sona eriyor ve son haftanız cuma günü yapılacak olan yemin törenine hazırlanmak üzere son haftaya giriyorsunuz.
  • III. HAFTA

Artık son haftadasınız. Son günler. Odaklanmanız gereken tek şey Cuma günü gerçekleşecek olan yemin töreniniz. Bölük ve takım komutanlarınız da tüm bölüğü en mükemmel şekilde hazırlamak için bölüğü her yere yürüyüş kararında götürmeye başlıyor ki iyice bu duruma alışın diye. Aynı şekilde sabahtan ve öğleden sonra olmak üzere günde bir kaç kere tören alanında yemin töreninin birebir provaları oluyor. Hava sıcak. Yer asfalt. Burada sizin canınızı sıkan en çok sıkan şey bunlar olacak. Sıvı tüketiminize dikkat edin. Bol  bol su için. Güneş kreminizi mutlaka sürün. Ve Cuma günü geliyor çatıyor işte sizin tören işte aileniz, aileler orada. İnsan bir gururlanıyor tabi tören alanına girerken. Yemininizi ediyorsunuz yürüyüşle beraber tören bitiyor. Daha sonra bütün bölük toplanıp kamuflajlarını, bot ve berelerini teslim etmeniz isteniyor. 1 kişi dahi eksik olsa terhis belgeleriniz verilmiyor. Bu noktaya dikkat eder ve arkadaşlarınızla anlaşırsınız erken terhis belgenizi alıp öğleden önce. nizamiyeden çıkış yapabilirsiniz. Geçmiş olsun. 21 gün de olsa artık siz de bir Türk askeri oldunuz! Sivil hayatınızda başarılar.!

Yukarıda geçenler tamamen kendi kişisel tecrübelerime dayalıdır. Katılacağınız birliğe, gün, ay, yıl veya mevsime göre değişiklikler olabilir. Sayfa olarak doğabilecek tüm sorumluluklar okuyucuya aittir. 

Share

Mr. Forester

Doğa ile iç içe (işi gereği de olsa!), ölçekli maketler yapan, yakın tarih ve askeri havacılık konularıyla yakından ilgili, Allah'ın yarattığı sıradan, sade bir blogger.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir